Výživa RR
Správná výživa je velmi důležitá, a ukazatelem její dobré úrovně je správný vývin a růst štěňat, u dospělých jedinců je to zase dobrá fyzická kondice, výborný zdravotní stav a výkonnost psa. Strava, kterou pes přijímá má velký vliv i na kvalitu jeho srsti. Kromě správného tělesného vývoje, závisí na správné a dostatečné výživě i psychický vývin psa. Stres z nedostatku potravy může mít za následek změny v chování a emocionální stabilitě psa v dospělosti. Vyváženou krmnou dávku můžeme tedy definovat jako kombinaci krmných součástí, které dodávají veškerou energii a nezbytné živiny, potřebné k udržení psa v dobrém zdravotním stavu s ohledem na jeho věk a způsob života.
Hlavní živiny:
Sacharidy jsou vedle bílkovin a tuků nejdůležitější základní složkou výživy. Jsou hlavním zdrojem energie a v organismu se mění na tzv. hroznový cukr, který se ukládá do zásoby v játrech a svalech. Nadbytek sacharidů se přeměňuje v podkožní tuk. Asi 20%ní zastoupení sacharidů v potravě zlepšuje využití bílkovin.
Tuky jsou nejkoncentrovanější formou energie. Porovnáme-li stejné množství sacharidů a tuků zjistíme, že z tuků se vyprodukuje více než dvojnásobek energie, než ze sacharidů. Tuky jsou důležitou zásobárnou energie a vitamínů A a D. Ukládání tuků chrání v zimě psa před chladem. V potravě by měly být zastoupeny v poměru 5-20% podle zatížení psa.
Bílkoviny dodávají tělu důležité stavební látky. Jsou nenahraditelnou živinou, představující hlavní součást energie. Určitým způsobem mohou také nahrazovat tuky a sacharidy. Bílkoviny jsou rostlinného i živočišného původu, v krmivu mladých zvířat by měly činit asi 30%, u dospělých jedinců 22-25%.
Minerální látky mají v organismu mnoho funkcí. Jsou důležité pro tvorbu zubů, kostí a tělních tekutin. Rozdělují se na makroelementy, což jsou vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík a chlór; a mikroelementy, což jsou železo, zinek, měď, mangan, kobalt, selen a jod. Nedostatek vápníku a fosforu, za současného nedostatku vitamínu D způsobuje například u mláďat křivičné změny na kostře, které, bohužel bývají celoživotní, pokud nejsou léčeny ještě před dokončením kosterního vývoje. Vápník a fosfor se také podílejí na pevnosti kostí a zubů. Nedostatek železa a vápníku znemožňuje srážení krve. Draslík se nachází ve vysokých koncentracích uvnitř buněk, a je potřebný zejména při nervových přenosech, svalovém metabolismu a metabolismu vody. Sodík, který je obsažen v mimobuněčných tekutinách, je důležitý pro normální fyziologické funkce. Sodík, spolu s chlórem, představuje většinu elektrolytů v tělních tekutinách. Hořčík se podílí na správné funkci srdce, kosterní svaloviny a nervových tkání. Poměr mezi vápníkem a fosforem je nutné udržovat v rovnováze. Mikroelementy se v organismu vyskytují ve velmi malých množstvích, jsou součástí mnohých enzymů, hormonů a vitamínů a ovlivňují mnohé životní procesy. V rostlinách a živočišných organismech se vyskytují ve formě organických sloučenin. Zastoupení minerálních látek v potravě má činit asi 7%.
Vitamíny jsou látky, které usnadňují a urychlují metabolické procesy a pro organismus mají velký význam. Nedostatek vitamínů může organismus negativně ovlivnit a způsobit různé metabolické poruchy a oslabení imunitního systému, což má za následek menší odolnost vůči infekcím a invazním onemocněním. Vitamíny jsou tedy velmi důležité pro růst, hojení ran, rozmnožování a odolnost proti nemocem. Vitamíny se dělí do dvou skupin, na vitamíny rozpustné v tucích – vitamíny A, beta karoten, D, E a K a vitamíny rozpustné ve vodě – komplex vitamínů B, vitamín C a H, kyselina nikotinová, kyselina panthotenová, kyselina listová a cholin.
Balastní látky, to je především vláknina, jejíž podíl by ve stravě neměl klesnout pod 2%. Optimální hladina je okolo 3%, pokud se zvýší nad 5% může snížit stravitelnost potravy, využití živin z potravy a zvýšit množství výkalů.
Čím krmit psa:
Dá se všeobecně říci, že chovatelé psů jsou rozděleni na několik táborů. Jedni tvrdí, že nejlépe je krmit psa tradiční, doma připravenou potravou, druzí zase nedají dopustit na průmyslově připravovaná, kompletní granulovaná krmiva.Dále se rozšířilo krmení syrovou stravou. Nelze říci, co je lepší. Každá z těchto možností má své výhody a své nevýhody.
Tradiční, doma připravovaná strava je pestrá, a je pro psa zajisté chuťově o mnoho přitažlivější. Vyžaduje však poměrně dost času na přípravu, a chovatel by si měl důkladně prostudovat, co má strava pro psa obsahovat. Při tomto způsobu krmení je velmi obtížné zjistit, jestli pes dostává opravdu všechno, co potřebuje. Důležité je také doplňovat potravu minerálními a vitamínovými přípravky, kterých je dnes na trhu již dostatek, a je nezbytné je podávat v udržovacích dávkách po celý život psa. Lze doporučit multivitamínové přípravky, které obsahují optimální množství vitamínů a minerálních látek, potřebných pro organismus psa. Výrobci těchto doplňků již počítají s tím, že pes přijímá část vitamínů a minerálů v potravě, a nemůže tedy dojít k předávkování psa. Používejte pouze doplňky, které jsou určeny pro psy, přípravky určené lidem není organismus psa schopen řádně vstřebat.
Kompletní, suchá krmiva nevyžadují prakticky žádnou přípravu. Stačí je jen nasypat do misky a podat je psovi. Pokud je chcete zvlhčit, mohou se přelít horkou vodou nebo vývarem, popřípadě můžete vmíchat jogurt. Při tomto způsobu krmení musí mít pes stále přístup k čerstvé vodě. Výsledky některých studií ukazují, že při krmení kvalitní suchou potravou mají psi lepší biochemické ukazatele krve a také lepší výsledky výkonnostních testů. K těmto krmivům již není třeba přidávat žádné vitamínové přípravky. Výhodou je malá náročnost na podmínky skladování, nevýhodou však je, že granule nejsou pro psa tolik chuťově přitažlivé jako šťavnatá strava.
Syrová strava výživa syrovým masem, kostmi, ovocem a zeleninou, dále vejce, mléčné výrobky, bylinky a doplňky výživ.
Citace z knížky „Rhodéský ridgeback Afričan v Evropě" a z informací klubu ČKRR.